Mierzeja - zwana często Bursztynowym Wybrzeżem jest jednym z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych nie tylko na Pomorzu, ale też w całym kraju. Takie miejscowości jak Krynica Morska czy Stegna latem przeżywają oblężenie turystów spragnionych słońca, kąpieli morskich i… bursztynu. Ciekawostką jest, że Krynica i okolice należą do najbardziej nasłonecznionych miejsc w naszym kraju.

Ośrodek Wczasowy „Mierzeja” jest usytułowany w samym sercu Mierzei Wiślanej,która jest piaszczystym wałem napołudniowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągającym się od Gdańska na wschód do Bałtijska ( Piława ) w Federacji Rosyjskiej. Mierzeja Wiślana ma długość około 60 km i szerokość od 600 m do 2 km. Jeszcze przed kilkoma wiekami w miejscu obecnej mierzei znajdował się łańcuch wysp. Obecnie Mierzeja Wiślana jest najmłodszym fragmentem lądu należącym do Polski. Ten atrakcyjny zakątek na polskim wybrzeżu usytuowany jest pomiędzy morzem bałtyckim, a Zalewem Wiślanym. Na Mierzei Wiślanej znajdują się zalesione wydmy oraz 4 rezerwaty przyrody ( Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie, Buki Mierzei Wiślanej ). Sama Mierzeja Wiślana od Sztutowa do miejscowości Piaski jest Parkiem Krajobrazowym.

Sztutowo początkowo było osadą rybacką w państwie książąt wschodniopomorskich, od połowy XIII wieku w rękach Krzyżaków. Po wojnie 13-letniej Sztutowo przeszło we władanie Gdańska. Powstaje dwór zajmowany przez dzierżawców tzw. Amtmanów. Wśród nich był filozof Artur Schpenhauer. W 1716 roku zatrzymał się tu także car Piotr Wielki. Wokół dworu rozwijała się wieś rolniczo rybacka. Podczas II wojny światowej, tu właśnie powstał pierwszy obóz koncentracyjny. Utworzony został 2 września 1939 roku, istniał do 9 maja 1945 r. Dziś na tym terenie funkcjonuje muzeum STUTTHOF. Obecnie Sztutowo jest spokojną i urokliwą miejscowością, której mieszkańcy zajmują się rybołustwem oraz obsługą letników.

Stegna to piękna miejscowość znajdująca się 3 km od O.W Mierzeja. Położona na prastarym bursztynowym szlaku przyciąga corocznie wielu turystów. Gminę Stegna odróżnia się od wszystkich innych gmin żuławskich charakterystyczna architektura. Spacerując po stegnieńskich uliczkach, napotkamy żuławskie domy podcieniowane oraz zabytki techniki związane z koniecznością regulacji licznych cieków wodnych i zabezpieczenia obszarów nisko położonych przed powodziami. Najcenniejszym zabytkiem Stegny jest kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który pochodzi z końca XVII w. W kościele corocznie odbywa się letni Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Biorą w nim udział muzycy z całego świata.

Krynica Morskajest znanym kurortem znajdującym się 18 km od O.W Mierzeja. Jest tu ogromna baza noclegowa, gastronomiczna,po stronie Zalewu Wiślanego jest molo, przystań rybacka, jachtowa oraz żeglugi pasażerskiej. Kursujące tam statki pasażerskie oferują wycieczki do Fromborka, Elbląga i Kaliningradu. Oprócz licznych imprez sezonowych ogromną atrakcją Krynicy Morskiej jest latarnia morska, wydma Wielbłądzi Garb oraz liczne dziki spacerujące ulicami tego miernego miasteczka. W przyszłości Krynica Morska ma szansę na uzyskanie statutu uzdrowiska ze względu na występowanie na tych terenach wód mineralnych chlorkowo – siarczanowo – magnezowo – sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, które idealnie nadają się do celów leczniczych i rekreacyjnych.

 

Kąty Rybacke znajdują się w gminie Sztutowo, w odległości 2 km od O.W. Mierzeja. Do miejscowości warto wybrać się na wycieczkę przyrodniczą do rezerwatu kormoranów. Rezerwat stanowi ostoję dla ponad 700 kormoranów. Ptaki te żywią się rybami, których zjadają do pół kilograma dziennie. W Kątach Rybackich znajduje się ogromna baza gastronomiczna, w której można zjeść przepyszne i świeże ryby z Zalewu Wiślanego oraz Z Bałtyku.

W zachodniej części Mierzei położone są Junoszyno, Jantar oraz Mikoszewo. Tutejsze plaże słyną z licznie występującego bursztynu, dlatego też w Jantarze odbywają się corocznie finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Mierzeja daje nieograniczone zasoby wypoczynku. Oprócz, pięknych plaż, oferuje niezwykłe walory przyrodnicze, doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej, konnej i rowerowej, nawet miłośnicy zabytków znajdą coś dla siebie.

Parki

PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA

Został utworzony w 1985 roku i obejmuje część Mierzei od Sztutowa do granicy państwowej z Federacją Rosyjską. Jego powierzchnia wynosząca 4.410 ha w 75% zajęta jest przez lasy. Na atrakcyjność Parku wpłynęło występowanie wzniesień wydmowych o nieregularnych kształtach. Najwyższa wydma – Wielbłądzi Grzbiet – położona na wschód od Krynicy Morskiej wznosi się na wysokość 49 m. Do niewątpliwych atrakcji turystycznych należy czynny klif w okolicy Piasków.

Dawniej Mierzeja Wiślana porośnięta była lasem liściastym (olcha, lipa, dąb, klon). Wskutek prowadzenia niekontrolowanego wyrębu nastąpiło wylesienie terenu. Taka sytuacja sprzyjała przemieszczaniu się wydm, które wędrowały w kierunku Zalewu Wiślanego i zasypywały osady. Aby temu zapobiec sadzono rośliny wydmowe, a następnie drzewa, głównie sosny, jako najlepiej przyjmujące się na piaszczystym gruncie i to właśnie sosna (z domieszką buka, dębu, olszy i brzozy) króluje obecnie na Mierzei. Na terenie tego Parku Krajobrazowego znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej. Walory tej ziemi są znane i wykorzystywane od dawna do celów leczniczo- wypoczynkowych.

REZERWAT PRZYRODY „KĄTY RYBACKIE”

Jest to rezerwat Kormorana Czarnego i Czapli Siwej położony w lesie nadmorskim.

wwwopis5